TRACO POWER THN 30-2423WI Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, DIP, 4:1, 30 W, 2 Output, 15 V
HomeStore
Product Overview
The THN 30-2423WI is a 2-output 30W board-mount isolated high performance DC/DC Converter with highest power density. It offers 9 to 36VDC input voltage range and ±15VDC output voltage. The device has an ultra wide 4:1 input voltage range and precisely regulated output voltages, even under no load conditions. Highest efficiency across full load range makes this device very reliable and applicable in temperature ranges of up to 85°C. With a low input current at minimal load and remote ON/OFF control this converter is ideal solution for battery-operated systems. This device is suitable for use in many applications where space on the PCB is critical.
  • Shielded metal case with isolated base plate
  • No minimum load required
  • Overtemperature protection
  • Output voltage adjustable
  • 1500VDC I/O isolation voltage
  • 91% Typical efficiency
  • 24VDC Nominal input voltage
Applications
Power Management, Industrial, Communications & Networking, Sensing & Instrumentation
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
2 Output
Output Current - Output 1
1A
Output Current - Output 2
1A
Isolation Voltage
1.6kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
9.9mm
Input Voltage DC Min
9V
Product Range
THN 30WI Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
30W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
-15V
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
24V
Width
25.4mm
Depth
25.4mm
Input Voltage DC Max
36V
SVHC
No SVHC (14-Jun-2023)
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THN 30-2423WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
More Images
TRACO POWER THN 30-2423WI Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, DIP, 4:1, 30 W, 2 Output, 15 V - Image 2
Product Overview
  • No minimum load required
  • Overtemperature protection
  • Output voltage adjustable
  • 91% Typical efficiency
  • 24VDC Nominal input voltage
Applications
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
2 Output
Output Current - Output 1
1A
Output Current - Output 2
1A
Isolation Voltage
1.6kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
9.9mm
Input Voltage DC Min
9V
Product Range
THN 30WI Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
30W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
24V
Width
25.4mm
Depth
25.4mm
Input Voltage DC Max
36V
SVHC
No SVHC (14-Jun-2023)
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THN 30-2423WI
Description
  • 91% Typical efficiency
  • 24VDC Nominal input voltage
1A
1A
1.6kV
9.9mm
9V
30W
15V
24V
25.4mm
25.4mm
36V
Part Number THN 30-2423WI
TRACO POWER THN 30-2423WI Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, DIP, 4:1, 30 W, 2 Output, 15 V | Tanotis