TRACO POWER THN 10-2411WIR Isolated Through Hole DC/DC Converter, Railway, ITE & Railway, 4:1, 10 W, 1 Output, 5 V, 2 A
- Operating temperature range -40 to +80 °C without derating
- High efficiency up to 89%
- 3000VDC I/O isolation
- Protection against overload, overvoltage and short circuit
- 3 year product warranty
- Natural convection (20 LFM) cooling system
- Switching frequency of 260KHz to 320KHz (PWM)
- Copper housing, non-conductive FR4 (UL 94 V-0 rated) base material
Product details
| Power Supply Applications: ITE & Railway |
| Input Ratio: 4:1 |
| Output Power Max: 10W |
| No. of Outputs: 1 Output |
| Output Voltage - Output 1: 5V |
| Output Current - Output 1: 2A |
| Output Voltage - Output 2: - |
| Output Current - Output 2: - |
| Output Regulation: Regulated |
| Isolation Voltage: 3kV |
| DC / DC Converter Type: DIP |
| Input Voltage DC Nom: 24V |
| DC / DC Converter Output Type: Fixed |
| Width: 25.4mm |
| Height: 9.9mm |
| Depth: 25.4mm |
| Input Voltage DC Min: 9V |
| Input Voltage DC Max: 36V |
| Product Range: THN 10WIR Series |
Other details
| Brand | TRACO POWER |
| Part Number | THN 10-2411WIR |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- High efficiency up to 89%
- 3000VDC I/O isolation
- 3 year product warranty
Product details
| Input Ratio: 4:1 |
| Output Power Max: 10W |
| No. of Outputs: 1 Output |
| Isolation Voltage: 3kV |
| Input Voltage DC Nom: 24V |
| Width: 25.4mm |
| Height: 9.9mm |
| Depth: 25.4mm |
| Input Voltage DC Min: 9V |
| Input Voltage DC Max: 36V |
Other details
| Brand | TRACO POWER |
| Quantity | Each |
Description
- High efficiency up to 89%
- 3000VDC I/O isolation
| Output Power Max: 10W |
| Isolation Voltage: 3kV |
| Input Voltage DC Nom: 24V |
| Width: 25.4mm |
| Height: 9.9mm |
| Depth: 25.4mm |
| Input Voltage DC Min: 9V |
| Input Voltage DC Max: 36V |