Traco Power TEL 15-2412WIN TEL 15-2412WIN Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 15 W 1 Output 12 V 1.25 A
HomeStore
TEL 15-2412WIN is a TEL 15WIN series of isolated 15W converter which come in an ultra compact DIP-16 metal package with design purpose was to miniaturized low power DC/DC converter to the maximum without sacrificing high efficiency. It solidifies the new standard for power density with 4.51W/-cm3 and effectively doubles the power density compared to 15W converters in DIP-24 packages. This offers a wide 4:1 input voltage range and features a high efficiency which enables an operation temperature of up to +55°C at full load and up to 85°C with 50% load. The converter also has an internal input filter to comply with conducted emission standard EN 55032 class A. It is an economical solution for space critical and cost sensitive applications in instrumentation, IT and industrial electronics.
  • Input voltage range from 9 to 36VDC, output voltage is 12VDC(Vnom)
  • Output current is 1250mA(Imax), typical efficiency is 87%
  • 6-side shielded metal case with insulated baseplate
  • Protection against short circuit
  • Typical switching frequency is 480kHz(PWM)
  • Isolation test voltage is 1500VDC(input to output, 60s)
  • Aluminium housing material, copper alloy(UL 94 V-0 rated) pin material, PCB mounting type
  • 3-year product warranty
  • Operating temperature is -40°C to +80°C
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TEL 15-2412WIN
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 3-year product warranty
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TEL 15-2412WIN
Description
Part Number TEL 15-2412WIN
Traco Power TEL 15-2412WIN TEL 15-2412WIN Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 15 W 1 Output 12 V 1.25 A | Tanotis