TELEDYNE LECROY T3CP30-100 Current Probe, BNC, Current Clamp, 30 A, 5 A
HomeStore
Product Overview
  • Bandwidth (-3dB) range from DC � 100MHz
  • Risetime is ? 3.5ns
  • Continuous maximum input is 30Arms
  • Simultaneous DC and AC measurement coverage
  • Over-current protection with dual indicators
  • High and low range?/?sensitivity selection (dual range)
  • Low current measurements feature
  • Built-in degaussing and automatic zero setting
  • User control of range?/?sensitivity selection, degaussing and automatic zero
  • Probe head dimension is 175.76 x 39.37 x 17.78mm, control box dimension is 91.44 x 39.87 x 26.41mm
Product details
Technical Specifications
Meter Side Connector
BNC
Current Range Max
30A
For Use With
Oscilloscopes with 1Mohm Input Impedance and BNC Connector
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Probe Side Connector
Current Clamp
Current Range Min
5A
Product Range
T3CP Series
Other details
Brand TELEDYNE LECROY
Part Number T3CP30-100
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Risetime is ? 3.5ns
Product details
Technical Specifications
Meter Side Connector
BNC
Current Range Max
30A
For Use With
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Probe Side Connector
Current Clamp
Current Range Min
5A
Product Range
T3CP Series
Other details
Brand TELEDYNE LECROY
Part Number T3CP30-100
Description
30A
5A
Part Number T3CP30-100
TELEDYNE LECROY T3CP30-100 Current Probe, BNC, Current Clamp, 30 A, 5 A | Tanotis