TEKTRONIX TRCP0300 Current Probe, BNC, Flexible Cord Probe, 300 A, 250 mA, Instruments supporting BNC interface
Product Overview
- Equipped with a BNC connector
- Larger coil capable of handling large overload currents without damage
- Easy to use and can be inserted into places that are hard to reach
Applications
Test & Measurement
Contents
AC-Only Rogowski Current Probe, AC power adapter, 50 ohm BNC cable.
Product details
Other details
| Brand | TEKTRONIX |
| Part Number | TRCP0300 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product Overview
Applications
Test & Measurement
Contents
Product details
Other details
| Brand | TEKTRONIX |
| Part Number | TRCP0300 |
| Quantity | Each |
Description