TDK-LAMBDA DTM36CN240-C8 AC/DC Power Supply Medical 1 Output 36 W 24 V 1.5 A New
HomeStore
  • DTM36-C8 Series medical external power supply
  • Medical safety certifications and immunity
  • Class II input
  • Meets DoE Level VI and EU Tier 2 efficiency
  • Less than 75mW off-load power consumption
  • 4kV (2xMOPP) input to output isolation
  • Certified to IEC/ES/EN60601-1 and EN60601-1-11
  • Compliant to EN60601-1-2 (Ed4)
  • Designed to meet IEC60335-1 (Household Appliances)
Other details
Brand TDK-LAMBDA
Part Number DTM36CN240-C8
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Class II input
Other details
Brand TDK-LAMBDA
Part Number DTM36CN240-C8
Description
Part Number DTM36CN240-C8
TDK-LAMBDA DTM36CN240-C8 AC/DC Power Supply Medical 1 Output 36 W 24 V 1.5 A New | Tanotis