Silicon Labs EFM8BB22F16I-C-QFN28 8 Bit MCU EFM8 Family EFM8BB Series Microcontrollers 50 MHz 16 KB 28 Pins QFN
HomeStore
The EFM8BB22F16I-C-QFN28 is an 8bit microcontroller from Busy Bee 2 family in 28 pin QFN package. This is a multipurpose line of 8bit MCU with a comprehensive feature set in small packages. This device offers high value by integrating advanced analogue and communication peripherals, making them ideal for space constrained applications. With an efficient 8051 core, enhanced pulse width modulation and precision analogue. The EFM8BB2 family is also optimal for embedded applications, sensor controllers and high-speed communication hub.
  • Single operating power supply of 2.2V to 3.6V
  • Pipelined 8bit C8051 core with 50MHz maximum operating frequency
  • 12bit ADC, 2 x low current analogue comparators with adjustable reference
  • Integrated temperature sensor, 3-channel enhanced PWM/PCA & five 16bit timers
  • Priority crossbar for flexible pin mapping
  • 16KB flash memory, 2304bytes RAM and 22 digital port I/Os (total)
  • Internal 49MHz oscillator (±1.5% accuracy), internal 24.5KHz low frequency oscillator (±2% accuracy)
  • Internal 80KHz low-frequency oscillator & external CMOS clock option
  • 20 ADC0 channels, 10 comparator 0 inputs and 12 comparator 1 inputs
  • Operating temperature range from -40°C to +125°C
Other details
Brand SILICON LABS
Part Number EFM8BB22F16I-C-QFN28
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Other details
Brand SILICON LABS
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Silicon Labs EFM8BB22F16I-C-QFN28 8 Bit MCU EFM8 Family EFM8BB Series Microcontrollers 50 MHz 16 KB 28 Pins QFN | Tanotis