SICK WF2-40B410 Fork Sensor, 2 mm, NPN / PNP, 10 to 30 VDC, WF Series
HomeStore
  • WF series fork sensor
  • Optical detection principle functional principle, fork shaped housing design
  • 2mm fork width, 42mm fork depth, 0.2mm minimum detectable object (MDO)
  • Label detection, LED/ infrared/infrared light source, 850nm wave length
  • Plus/minus button (sensitivity, light/dark switching, key lock) adjustment
  • Light/dark switching, selectable via button output function, IP65 enclosure rating
  • 10VDC to 30VDC supply voltage range, 40mA current consumption
  • 10KHz switching frequency, PNP/NPN switching output
  • 100mA max output current, male connector M8, 4-pin connection type
  • Dimension (W x H x D) is 10 x 32 x 57mm, ambient operating temperature range from -20°C to +60°C
Product details
Sensor Output: NPN / PNP
Sensing Range Max: 2mm
Supply Voltage DC Min: 10V
Supply Voltage DC Max: 30V
Output Current: 40mA
Product Range: WF Series
Other details
Brand SICK
Part Number WF2-40B410
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • WF series fork sensor
Product details
Sensor Output: NPN / PNP
Sensing Range Max: 2mm
Supply Voltage DC Min: 10V
Supply Voltage DC Max: 30V
Output Current: 40mA
Product Range: WF Series
Other details
Brand SICK
Part Number WF2-40B410
Description
Sensing Range Max: 2mm
Supply Voltage DC Min: 10V
Supply Voltage DC Max: 30V
Output Current: 40mA
Part Number WF2-40B410
SICK WF2-40B410 Fork Sensor, 2 mm, NPN / PNP, 10 to 30 VDC, WF Series | Tanotis