SEPA MFB25B05 Axial Fan, MFB25B Series, 5 V, DC, 25 mm, 6 mm, 17 dBA, 0.81 cu.ft/min
The MFB25B05 is a 5VDC high-tech miniature brushless high reliability Axial Fan with ball bearing and wire leaded power connection. Remarkable air flow performance despite its small height of 6.5mm only, extremely low power. This fan is highly suitable for battery-operated devices. Due to the low rotor weight and precision balancing, it is virtually vibration-free and also insensitive to shock. Its extremely robust and torsionally rigid plastic housing of PBT (UL E54695) with narrow tolerances of special steel, polyester-based PCB (UL E44247) and absolute reliability due to 100% burn-in.
  • Protected electrically against reverse polarity, blocking and thermal overloading
  • -40 to 80�C Temperature range
  • 10000RPM Rotor speed
  • 25.5Pa Maximum air pressure
Applications
Automotive, Industrial
Product details
Supply Voltage 5V
Power Connection Type 2 Lead Wires
Flow Rate - Metric 1.38m�/h
Fan Frame Size 25mm
Current Type DC
Product Range MFB25B Series
Flow Rate - Imperial 0.81cu.ft/min
Current Rating 60mA
Noise Rating 17dBA
Bearing Type Ball
External Depth 6mm
Other details
Brand SEPA
Part Number MFB25B05
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 10000RPM Rotor speed
  • 25.5Pa Maximum air pressure
Applications
Automotive, Industrial
Product details
Supply Voltage 5V
Flow Rate - Metric 1.38m�/h
Fan Frame Size 25mm
Current Type DC
Product Range MFB25B Series
Current Rating 60mA
Noise Rating 17dBA
Bearing Type Ball
External Depth 6mm
Other details
Brand SEPA
Part Number MFB25B05
Description
Supply Voltage 5V
Fan Frame Size 25mm
Current Rating 60mA
External Depth 6mm
Part Number MFB25B05
SEPA MFB25B05 Axial Fan, MFB25B Series, 5 V, DC, 25 mm, 6 mm, 17 dBA, 0.81 cu.ft/min | Tanotis