
SCHAFFNER FN2090B-20-08 Power Line Filter, Chassis, 1 µF, 250 V, 20 A, Medical, Quick Connect, 2.7 mH
SCHAFFNER FN2090B-20-08 Power Line Filter, Chassis, 1 µF, 250 V, 20 A, Medical, Quick Connect, 2.7 mH
Product details
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 250V |
| Current Rating | 20A |
| Filter Type | Medical |
| Filter Terminals | Quick Connect |
| Inductance Min | 2.7mH |
| Leakage Current Max | 2000pA |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | SCHAFFNER |
| Part Number | FN2090B-20-08 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $161.58
-70%$161.58
$48.47SCHAFFNER FN2090B-20-08 Power Line Filter, Chassis, 1 µF, 250 V, 20 A, Medical, Quick Connect, 2.7 mH
Product details
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 250V |
| Current Rating | 20A |
| Filter Type | Medical |
| Filter Terminals | Quick Connect |
| Inductance Min | 2.7mH |
| Leakage Current Max | 2000pA |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | SCHAFFNER |
| Part Number | FN2090B-20-08 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 250V |
| Current Rating | 20A |
| Filter Type | Medical |
| Filter Terminals | Quick Connect |
| Inductance Min | 2.7mH |
| Leakage Current Max | 2000pA |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | SCHAFFNER |
| Part Number | FN2090B-20-08 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











