Product Overview
RACM16E-05SK/277 is a RACM16E-K/277 series AC to DC power supply. It features a compact 1�x2� standard footprint with corresponding pinning [P12] or with stranded wires. It operates with CV/CC constant current limited overcurrent protection, suitable for driving nonlinear loads. Designed for cost-effectiveness, these encapsulated modules deliver a full 16W output power at temperatures up to 65°C and accommodates extended nominal input voltage ratings from 100-277VAC with OVCIII conditions. With a safety agency-rated temperature range up to +85°C it ensures reliable performance. Certified with 2MOPP for altitudes up to 4000m, it also meets touch current limits for BF usage in medical health care applications. Optimized for standby power usage the no load power consumption is less than 100mW. This power supply holds international safety certifications conforming to industrial IEC62368 and IEC61558 standards, medical UL/IEC/EN60601 standards, and household EN60335 standards.
- Input voltage range from 85 to 305VAC
- Output voltage is 5VDC
- Output current rated is 3200mA
- Efficiency is 82%
- THT print mount, encapsulated, potted
- Short circuit protection, overload protection and overvoltage protection
- 2.0 x 1.08 x 0.9" size
- 3 years warranty
Product details
Other details
| Brand | RECOM POWER |
| Part Number | RACM16E-05SK/277 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product Overview
- Output voltage is 5VDC
- Efficiency is 82%
- 2.0 x 1.08 x 0.9" size
- 3 years warranty
Product details
Other details
| Brand | RECOM POWER |
| Quantity | Each |
Description
- Output voltage is 5VDC
- Efficiency is 82%
- 2.0 x 1.08 x 0.9" size