Recom Power RAC25-24SK/480 AC/DC PCB Mount Supply (PSU) 1 Output 25 W 24 VDC 1.04 A New
- 85 to 528VAC input voltage range, 24VDC output voltage, 1040mA output current
- 87% typical efficiency (tested at 230VAC input and constant resistive load at +25°C ambient)
- Internal operating frequency of 50KHz
- OVC III and PD3 up to 5000m altitude
- Compliant to EN55032 and EN55035
- LPS limited power source
- EN55032 class "B", floating outputs
- Single output, no load power consumption <0.3W
- Short circuit, overvoltage and overcurrent protection
- Polycarbonate (UL94V-0) case/baseplate, dimension (LxWxH) is 83.23 x 46.43 x 30.40mm
Other details
| Brand | RECOM POWER |
| Part Number | RAC25-24SK/480 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$12.21Recom Power RAC25-24SK/480 AC/DC PCB Mount Supply (PSU) 1 Output 25 W 24 VDC 1.04 A New
- LPS limited power source
Other details
| Brand | RECOM POWER |
| Quantity | Each |
Description