
RECOM POWER R-78HB3.3-0.5L Non Isolated POL DC/DC Converter, Switching, Fixed, SIP, Through Hole, 1 Output, 1.65 W, 3.3 V
RECOM POWER R-78HB3.3-0.5L Non Isolated POL DC/DC Converter, Switching, Fixed, SIP, Through Hole, 1 Output, 1.65 W, 3.3 V
Product details
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 1.65W |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| Output Current Max | 500mA |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 72V |
| Depth | 11.5mm |
| Width | 8.5mm |
| Height | 17.5mm |
| Approvals & Standards | - |
| Product Range | R-78HB Series |
Other details
| Brand | RECOM POWER |
| Part Number | R-78HB3.3-0.5L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
RECOM POWER R-78HB3.3-0.5L Non Isolated POL DC/DC Converter, Switching, Fixed, SIP, Through Hole, 1 Output, 1.65 W, 3.3 V
Product details
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 1.65W |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| Output Current Max | 500mA |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 72V |
| Depth | 11.5mm |
| Width | 8.5mm |
| Height | 17.5mm |
| Approvals & Standards | - |
| Product Range | R-78HB Series |
Other details
| Brand | RECOM POWER |
| Part Number | R-78HB3.3-0.5L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 1.65W |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| Output Current Max | 500mA |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 72V |
| Depth | 11.5mm |
| Width | 8.5mm |
| Height | 17.5mm |
| Approvals & Standards | - |
| Product Range | R-78HB Series |
Other details
| Brand | RECOM POWER |
| Part Number | R-78HB3.3-0.5L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











