RAYCHEM - TE CONNECTIVITY 55A0111-16-9 Wire, Hook Up, Spec55, White, 16 AWG, 1.31 mm², 19 x 0.3mm, 328 ft, 100 m
Product details
| Reel Length (Metric) | 100m |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | ETFE |
| Approval Specification | - |
| External Diameter | 1.75mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Reel Length (Imperial) | 328ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Jacket Colour | White |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 0.3mm |
| Conductor Area CSA | 1.31mm² |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 55A0111-16-9 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Product details
| Jacket Material | ETFE |
| Approval Specification | - |
| External Diameter | 1.75mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Jacket Colour | White |
Other details
| Part Number | 55A0111-16-9 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
| External Diameter | 1.75mm |
| Voltage Rating | 600V |