PRO Power 3182Y-0.50MMBLK100M Multicore Cable Flexible Per Metre Unscreened 2 Core 0.5 mm²
- CPR: Not Yet Qualified
- Pro Power products are rated 4.5 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Product details
| Cable Shielding | Unscreened |
| No. of Cores | 2Core |
| Wire Gauge | - |
| Conductor Area CSA | 0.5mm² |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Reel Length (Metric) | - |
| Jacket Colour | Black |
| No. of Max Strands x Strand Size | 16 x 0.2mm |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 6.1mm |
| Voltage Rating | 500V |
| Product Range | 3182Y Series |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | 3182Y-0.50MMBLK100M |
| Quantity | 1 Metre |
| Technical Data Sheet EN |
$0.57PRO Power 3182Y-0.50MMBLK100M Multicore Cable Flexible Per Metre Unscreened 2 Core 0.5 mm²
- CPR: Not Yet Qualified
Product details
| No. of Cores | 2Core |
| Wire Gauge | - |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Reel Length (Metric) | - |
| Jacket Colour | Black |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 6.1mm |
| Voltage Rating | 500V |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Quantity | 1 Metre |
Description
| External Diameter | 6.1mm |
| Voltage Rating | 500V |