
Raychem - TE Connectivity 55A0111-24-6 Wire Etfe Blue 24 AWG 0.24 mm² 328 ft 100 m
Product details
| Jacket Material | ETFE |
| Jacket Colour | Blue |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | 0.24mm² |
| Reel Length (Imperial) | 328ft |
| Reel Length (Metric) | 100m |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 36AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 0.94mm |
| Approval Specification | - |
| Product Range | Spec 55 Series |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 55A0111-24-6 |
| Quantity | Reel of 100 |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $106.51
-70%$106.51
$31.95Raychem - TE Connectivity 55A0111-24-6 Wire Etfe Blue 24 AWG 0.24 mm² 328 ft 100 m
Product details
| Jacket Material | ETFE |
| Jacket Colour | Blue |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | 0.24mm² |
| Reel Length (Imperial) | 328ft |
| Reel Length (Metric) | 100m |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 36AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 0.94mm |
| Approval Specification | - |
| Product Range | Spec 55 Series |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 55A0111-24-6 |
| Quantity | Reel of 100 |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Jacket Material | ETFE |
| Jacket Colour | Blue |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | 0.24mm² |
| Reel Length (Imperial) | 328ft |
| Reel Length (Metric) | 100m |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 36AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 0.94mm |
| Approval Specification | - |
| Product Range | Spec 55 Series |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 55A0111-24-6 |
| Quantity | Reel of 100 |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





