PHOENIX CONTACT 2902994 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 90 W, 24 VDC, 3.75 A GTIN UPC EAN: 4046356808705 UNO-PS/1AC/24DC/90W/C2LPS
- Nominal input voltage range from 100 to 240VAC, output power is 90W
- Nominal output voltage is 24VDC ±1%, nominal output current is 3.75A (-25°C to 55°C)
- Typical efficiency is >88%(120 V AC), 88% (230VAC)
- Flexible mounting by simply snapping onto the DIN rail
- Degree of protection is IP20
- Plastic housing material
- Screw input and output connection
- Ambient temperature range from -25°C to 70°C (> 55 °C Derating: 2.5 %/K, operation)
- Dimension is (W x H x D) 55 x 90 x 84mm
Product details
| Power Supply Applications: ITE |
| No. of Outputs: 1 Output |
| Output Power Max: 90W |
| Output Voltage - Output 1: 24VDC |
| Output Current - Output 1: 3.75A |
| Output Voltage - Output 2: - |
| Output Current - Output 2: - |
| Output Voltage - Output 3: - |
| Output Current - Output 3: - |
| Output Voltage - Output 4: - |
| Output Current - Output 4: - |
| Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC |
| Power Supply Output Type: Fixed |
| Product Range: UNO POWER Series |
Other details
| Brand | PHOENIX CONTACT |
| Part Number | 2902994 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Degree of protection is IP20
- Plastic housing material
Product details
| No. of Outputs: 1 Output |
| Output Power Max: 90W |
Other details
| Brand | PHOENIX CONTACT |
| Part Number | 2902994 |
| Quantity | Each |
Description
| Output Power Max: 90W |