PHOENIX CONTACT 2866284 Isolated DIN Rail Mount DC/DC Converter, ITE, 3:1, 24 W, 1 Output, 24 V, 1 A GTIN UPC EAN: 4017918960902 MINI-PS- 12- 24DC/24DC/1
HomeStore
  • Nominal input voltage range from 12 to 24VDC, efficiency is >83% (at 24VDCand nominal values)
  • Nominal output voltage is 24VDC ±1%, nominal output current is 1A (-25°C to 60°C), output power 24W
  • Degree of protection is IP20
  • Green plastic PA housing material
  • Ambient temperature range from -25°C to 70°C (> 60 °C Derating: 2,5 %/K, operation)
  • Dimensions(L x W x H) is 22.5 x 99 x 107mm
Product details
Power Supply Applications: ITE
Input Ratio: 3:1
Output Power Max: 24W
No. of Outputs: 1 Output
Output Voltage - Output 1: 24V
Output Current - Output 1: 1A
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Regulation: -
Isolation Voltage: 1.5kV
DC / DC Converter Output Type: Fixed
Input Voltage DC Nom: -
Width: -
Height: -
Depth: -
Input Voltage DC Min: 10V
Input Voltage DC Max: 32V
Product Range: MINI-PS Series
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number 2866284
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Degree of protection is IP20
Product details
Power Supply Applications: ITE
Input Ratio: 3:1
Output Power Max: 24W
No. of Outputs: 1 Output
Output Voltage - Output 1: 24V
Output Current - Output 1: 1A
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Regulation: -
Isolation Voltage: 1.5kV
Input Voltage DC Nom: -
Width: -
Height: -
Depth: -
Input Voltage DC Min: 10V
Input Voltage DC Max: 32V
Product Range: MINI-PS Series
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number 2866284
Description
Output Power Max: 24W
Output Voltage - Output 1: 24V
Output Current - Output 1: 1A
Isolation Voltage: 1.5kV
Input Voltage DC Min: 10V
Input Voltage DC Max: 32V
PHOENIX CONTACT 2866284 Isolated DIN Rail Mount DC/DC Converter, ITE, 3:1, 24 W, 1 Output, 24 V, 1 A GTIN UPC EAN: 4017918960902 MINI-PS- 12- 24DC/24DC/1 | Tanotis