ON SEMICONDUCTOR MBR40L60CTG Standard Recovery Diode, 60 V, 40 A, Dual Common Cathode, 810 mV, 240 A
HomeStore
This is a Standard Recovery Diode, 60 V, 40 A, Dual Common Cathode, 810 mV, 240 A product from ON SEMICONDUCTOR with the model number MBR40L60CTG
Product details
Forward Voltage VF Max 810mV
Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max 60V
Forward Current If(AV) 40A
Automotive Qualification Standard -
Forward Surge Current Ifsm Max 240A
Packaging Each
Product Range -
Diode Configuration Dual Common Cathode
Diode Case Style TO-220
Reverse Recovery Time trr Max -
Operating Temperature Max 150°C
No. of Pins 3Pins
Other details
Brand ON SEMICONDUCTOR
Part Number MBR40L60CTG
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Forward Voltage VF Max 810mV
Forward Current If(AV) 40A
Packaging Each
Product Range -
Diode Case Style TO-220
No. of Pins 3Pins
Other details
Brand ON SEMICONDUCTOR
Part Number MBR40L60CTG
Description
Forward Voltage VF Max 810mV
Forward Current If(AV) 40A
No. of Pins 3Pins
Part Number MBR40L60CTG
ON SEMICONDUCTOR MBR40L60CTG Standard Recovery Diode, 60 V, 40 A, Dual Common Cathode, 810 mV, 240 A | Tanotis