NXP LPC11E68JBD64K ARM MCU, LPC Family LPC1100 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M0+, 32 bit, 50 MHz, 256 KB
- Single power supply range from 2.4V to 3.6V
- Separate VBAT supply for RTC
- ARM Cortex-M0+ built-in Nested Vectored Interrupt Controller (NVIC)
- 256KB flash, 36KB SRAM, 4KB EEPROM
- AHB Multilayer matrix, system tick timer and Micro Trace Buffer (MTB) supported
- Flash In-Application Programming (IAP) and In-System Programming (ISP)
- Unique device serial number for identification
- 2 I2C, 2 SSP interfaces, 6 PWM/timers, 10 12bit ADC channels and 50 GPIO
- 64 pin LQFP package
- Operating temperature range of -40°C to +105°C
Product details
| Product Range: LPC Family LPC1100 Series Microcontrollers |
| Device Core: ARM Cortex-M0+ |
| Data Bus Width: 32 bit |
| Operating Frequency Max: 50MHz |
| Program Memory Size: 256KB |
| No. of Pins: 64Pins |
| IC Case / Package: LQFP |
| No. of I/O's: 50I/O's |
| Interfaces: I2C, SPI, UART, USB |
| RAM Memory Size: 36KB |
| ADC Channels: 10Channels |
| ADC Resolution: 12Bit |
| Supply Voltage Min: 2.4V |
| Supply Voltage Max: 3.6V |
| Operating Temperature Min: -40°C |
| Operating Temperature Max: 105°C |
| IC Mounting: Surface Mount |
| MCU Family: LPC |
| MCU Series: LPC1100 |
| Qualification: - |
Other details
| Brand | NXP |
| Part Number | LPC11E68JBD64K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Separate VBAT supply for RTC
- 64 pin LQFP package
Product details
| Data Bus Width: 32 bit |
| Program Memory Size: 256KB |
| No. of Pins: 64Pins |
| IC Case / Package: LQFP |
| No. of I/O's: 50I/O's |
| RAM Memory Size: 36KB |
| ADC Channels: 10Channels |
| ADC Resolution: 12Bit |
| Supply Voltage Min: 2.4V |
| Supply Voltage Max: 3.6V |
| IC Mounting: Surface Mount |
| MCU Family: LPC |
| MCU Series: LPC1100 |
| Qualification: - |
Other details
| Brand | NXP |
| Quantity | Each |
Description
- 64 pin LQFP package
| No. of Pins: 64Pins |
| Supply Voltage Min: 2.4V |
| Supply Voltage Max: 3.6V |