NEXPERIA BUK9Y6R0-60E MOSFET Transistor, N Channel, 100 A, 60 V, 0.004 ohm, 10 V, 1.7 V
HomeStore
This is a MOSFET Transistor, N Channel, 100 A, 60 V, 0.004 ohm, 10 V, 1.7 V product from NEXPERIA with the model number BUK9Y6R0-60E
Product details
Drain Source Voltage Vds 60V
Transistor Case Style SOT-669
Transistor Polarity N Channel
Power Dissipation Pd 195W
Automotive Qualification Standard -
Threshold Voltage Vgs 1.7V
Product Range -
Rds(on) Test Voltage Vgs 10V
Operating Temperature Max 175°C
Continuous Drain Current Id 100A
No. of Pins 8Pins
On Resistance Rds(on) 0.004ohm
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand NEXPERIA
Part Number BUK9Y6R0-60E
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Drain Source Voltage Vds 60V
Transistor Case Style SOT-669
Transistor Polarity N Channel
Power Dissipation Pd 195W
Threshold Voltage Vgs 1.7V
Product Range -
Rds(on) Test Voltage Vgs 10V
No. of Pins 8Pins
On Resistance Rds(on) 0.004ohm
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand NEXPERIA
Part Number BUK9Y6R0-60E
Description
Drain Source Voltage Vds 60V
Power Dissipation Pd 195W
Threshold Voltage Vgs 1.7V
Rds(on) Test Voltage Vgs 10V
No. of Pins 8Pins
On Resistance Rds(on) 0.004ohm
Part Number BUK9Y6R0-60E
NEXPERIA BUK9Y6R0-60E MOSFET Transistor, N Channel, 100 A, 60 V, 0.004 ohm, 10 V, 1.7 V | Tanotis