
MULTICOMP MC25115 Automotive Relay, SPDT, 12 VDC, 40 A, Panel, Quick Connect
Product details
| Contact Configuration | SPDT |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Current | 40A |
| Product Range | - |
| Relay Mounting | Panel |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Voltage DC Nom | 14V |
| Coil Resistance | 90ohm |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC25115 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICOMP MC25115 Automotive Relay, SPDT, 12 VDC, 40 A, Panel, Quick Connect
Product details
| Contact Configuration | SPDT |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Current | 40A |
| Product Range | - |
| Relay Mounting | Panel |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Voltage DC Nom | 14V |
| Coil Resistance | 90ohm |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC25115 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Configuration | SPDT |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Current | 40A |
| Product Range | - |
| Relay Mounting | Panel |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Voltage DC Nom | 14V |
| Coil Resistance | 90ohm |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC25115 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










