MULTICOMP E10-12-IVORY Wire Ferrule, E Series, 8 AWG, 12 mm, 22 mm, Ivory, 10 mm²
This is a Wire Ferrule, E Series, 8 AWG, 12 mm, 22 mm, Ivory, 10 mm² product from MULTICOMP with the model number E10-12-IVORY
Product details
Wire Size AWG Max 8AWG
Terminal Plating Tin
Insulator Colour Ivory
Conductor Area CSA 10mm²
Overall Length 22mm
Product Range E Series
Pin Length 12mm
Insulator Material Nylon (Polyamide)
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number E10-12-IVORY
Quantity Pack of 100
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Wire Size AWG Max 8AWG
Terminal Plating Tin
Insulator Colour Ivory
Conductor Area CSA 10mm²
Overall Length 22mm
Product Range E Series
Pin Length 12mm
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number E10-12-IVORY
Quantity Pack of 100
Product Information
Shipping & Returns
Description
Wire Size AWG Max 8AWG
Conductor Area CSA 10mm²
Overall Length 22mm
Pin Length 12mm
Part Number E10-12-IVORY
MULTICOMP E10-12-IVORY Wire Ferrule, E Series, 8 AWG, 12 mm, 22 mm, Ivory, 10 mm² | Tanotis