
WIELAND ELECTRIC 06.600.2027.0 TERMINAL, FERRULE, 8 X 1MM, WHITE
Product details
| Wire Size AWG Max | 20AWG |
| Terminal Plating | Tin |
| Insulator Colour | White |
| Conductor Area CSA | 0.5mm� |
| Overall Length | 14mm |
| Product Range | - |
| Pin Length | 8mm |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
Other details
| Brand | WIELAND ELECTRIC |
| Part Number | 06.600.2027.0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.12
-67%$0.12
$0.04WIELAND ELECTRIC 06.600.2027.0 TERMINAL, FERRULE, 8 X 1MM, WHITE
Product details
| Wire Size AWG Max | 20AWG |
| Terminal Plating | Tin |
| Insulator Colour | White |
| Conductor Area CSA | 0.5mm� |
| Overall Length | 14mm |
| Product Range | - |
| Pin Length | 8mm |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
Other details
| Brand | WIELAND ELECTRIC |
| Part Number | 06.600.2027.0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Wire Size AWG Max | 20AWG |
| Terminal Plating | Tin |
| Insulator Colour | White |
| Conductor Area CSA | 0.5mm� |
| Overall Length | 14mm |
| Product Range | - |
| Pin Length | 8mm |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
Other details
| Brand | WIELAND ELECTRIC |
| Part Number | 06.600.2027.0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









