
MULTICOMP 2227MC-20-03-F1 IC & Component Socket, 2227MC Series, DIP, 20 Contacts, 2.54 mm, 7.62 mm, Tin Plated Contacts
MULTICOMP 2227MC-20-03-F1 IC & Component Socket, 2227MC Series, DIP, 20 Contacts, 2.54 mm, 7.62 mm, Tin Plated Contacts
Product details
| No. of Contacts | 20Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Row Pitch | 7.62mm |
| Connector Type | DIP |
| Product Range | 2227MC Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 2227MC-20-03-F1 |
| Quantity | Pack of 24 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICOMP 2227MC-20-03-F1 IC & Component Socket, 2227MC Series, DIP, 20 Contacts, 2.54 mm, 7.62 mm, Tin Plated Contacts
Product details
| No. of Contacts | 20Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Row Pitch | 7.62mm |
| Connector Type | DIP |
| Product Range | 2227MC Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 2227MC-20-03-F1 |
| Quantity | Pack of 24 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Contacts | 20Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Row Pitch | 7.62mm |
| Connector Type | DIP |
| Product Range | 2227MC Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 2227MC-20-03-F1 |
| Quantity | Pack of 24 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






