
MULTICOMP 2214BR-20G Board-To-Board Connector, Right Angle, 2214BR Series, 20 Contacts, Receptacle, 2.54 mm
MULTICOMP 2214BR-20G Board-To-Board Connector, Right Angle, 2214BR Series, 20 Contacts, Receptacle, 2.54 mm
Product details
| No. of Contacts | 20Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | 2214BR Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 2214BR-20G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICOMP 2214BR-20G Board-To-Board Connector, Right Angle, 2214BR Series, 20 Contacts, Receptacle, 2.54 mm
Product details
| No. of Contacts | 20Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | 2214BR Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 2214BR-20G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Contacts | 20Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | 2214BR Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 2214BR-20G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











