
Multicomp 082-0028F2 Anti Static Mat Bench/Floor Rubber Blue 600mm x 900mm 2mm
- Great value ESD bench matting
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Safety, Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals
Product details
| Mat Type | Bench, Floor |
| Mat Colour | Blue |
| Mat Material | Rubber |
| Ground Terminals | Stud |
| Length | 600mm |
| External Width | 900mm |
| Thickness | 2mm |
| Surface Resistivity mm | - |
| Mat Features | Conductive, Dissipative |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 082-0028F2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Multicomp 082-0028F2 Anti Static Mat Bench/Floor Rubber Blue 600mm x 900mm 2mm
- Great value ESD bench matting
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Safety, Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals
Product details
| Mat Type | Bench, Floor |
| Mat Colour | Blue |
| Mat Material | Rubber |
| Ground Terminals | Stud |
| Length | 600mm |
| External Width | 900mm |
| Thickness | 2mm |
| Surface Resistivity mm | - |
| Mat Features | Conductive, Dissipative |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 082-0028F2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Great value ESD bench matting
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Safety, Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals
Product details
| Mat Type | Bench, Floor |
| Mat Colour | Blue |
| Mat Material | Rubber |
| Ground Terminals | Stud |
| Length | 600mm |
| External Width | 900mm |
| Thickness | 2mm |
| Surface Resistivity mm | - |
| Mat Features | Conductive, Dissipative |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 082-0028F2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



