MUELLER ELECTRIC WI-M-18-50-2 Wire, Silicone, Red, 18 AWG, 50 ft
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Jacket Material
Silicone
Wire Gauge
18AWG
Reel Length (Imperial)
50ft
Operating Temperature Max
150°C
Voltage Rating
3kV
External Diameter
3.6mm
Product Range
Jacket Colour
Red
Conductor Area CSA
Reel Length (Metric)
15.2m
No. of Max Strands x Strand Size
413 x 44AWG
Conductor Material
Copper
Approval Specification
RoHS 3, UL 3577
SVHC
No SVHC (19-Jan-2021)
Other details
Brand MUELLER ELECTRIC
Part Number WI-M-18-50-2
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Jacket Material
Silicone
Wire Gauge
18AWG
Reel Length (Imperial)
50ft
Operating Temperature Max
150°C
Voltage Rating
3kV
External Diameter
3.6mm
Product Range
Jacket Colour
Red
Conductor Area CSA
Reel Length (Metric)
15.2m
413 x 44AWG
Conductor Material
Copper
Approval Specification
RoHS 3, UL 3577
SVHC
No SVHC (19-Jan-2021)
Other details
Brand MUELLER ELECTRIC
Part Number WI-M-18-50-2
150°C
3kV
3.6mm
Part Number WI-M-18-50-2
MUELLER ELECTRIC WI-M-18-50-2 Wire, Silicone, Red, 18 AWG, 50 ft | Tanotis