
MOLEX 19221-0240 TERMINAL, COMPRESSION LUG, 5/16IN, CRIMP
Product details
| Wire Size AWG Max | 0AWG |
| Termination | Crimp |
| Terminal Type | Compression Lug |
| Stud Size - Imperial | 5/16" |
| Conductor Area CSA | 60.5mm² |
| Insulation | Non Insulated |
| Product Range | 19221 Series |
| Stud Size - Metric | M8 |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19221-0240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.59
-70%$2.59
$0.78MOLEX 19221-0240 TERMINAL, COMPRESSION LUG, 5/16IN, CRIMP
Product details
| Wire Size AWG Max | 0AWG |
| Termination | Crimp |
| Terminal Type | Compression Lug |
| Stud Size - Imperial | 5/16" |
| Conductor Area CSA | 60.5mm² |
| Insulation | Non Insulated |
| Product Range | 19221 Series |
| Stud Size - Metric | M8 |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19221-0240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Wire Size AWG Max | 0AWG |
| Termination | Crimp |
| Terminal Type | Compression Lug |
| Stud Size - Imperial | 5/16" |
| Conductor Area CSA | 60.5mm² |
| Insulation | Non Insulated |
| Product Range | 19221 Series |
| Stud Size - Metric | M8 |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19221-0240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










