MICROCHIP PIC32MX795F512LT-80I/PT 32 Bit Microcontroller, PIC32 Family PIC32MX Series Microcontrollers, PIC32, 32 bit, 80 MHz
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Product Range
PIC32 Family PIC32MX Series Microcontrollers
Data Bus Width
32 bit
Program Memory Size
512KB
Open menu
IC Case / Package
TQFP
Open menu
Interfaces
CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USB
ADC Channels
16Channels
Supply Voltage Min
2.3V
Operating Temperature Min
-40°C
IC Mounting
Surface Mount
MCU Series
PIC32MX7xx
MSL
MSL 3 - 168 hours
Find similar products
Device Core
PIC32
Operating Frequency Max
80MHz
No. of Pins
100Pins
No. of I/O's
85I/O's
RAM Memory Size
128KB
ADC Resolution
10Bit
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C
MCU Family
PIC32
Qualification
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number PIC32MX795F512LT-80I/PT
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Product Range
Data Bus Width
32 bit
Program Memory Size
512KB
IC Case / Package
TQFP
Interfaces
ADC Channels
16Channels
Supply Voltage Min
2.3V
Operating Temperature Min
-40°C
IC Mounting
Surface Mount
MCU Series
PIC32MX7xx
MSL
MSL 3 - 168 hours
Device Core
Operating Frequency Max
80MHz
No. of Pins
100Pins
No. of I/O's
85I/O's
RAM Memory Size
128KB
ADC Resolution
10Bit
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C
MCU Family
Qualification
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand MICROCHIP
2.3V
-40°C
80MHz
100Pins
3.6V
85°C
MICROCHIP PIC32MX795F512LT-80I/PT 32 Bit Microcontroller, PIC32 Family PIC32MX Series Microcontrollers, PIC32, 32 bit, 80 MHz | Tanotis