Microchip MCP33131-10-E/MS Analogue to Digital Converter 16 bit 1 Msps Single Ended SPI 1.7 V
HomeStore
This is a Analogue to Digital Converter, 16 bit, 1 MSPS, Single Ended, SPI, Single, 1.7 V product from MICROCHIP with the model number MCP33131-10-E/MS
Product details
Resolution (Bits) 16bit
Sampling Rate 1MSPS
Input Channel Type Single Ended
Data Interface SPI
Supply Voltage Type Single
Supply Voltage Min 1.7V
Supply Voltage Max 1.9V
ADC / DAC Case Style MSOP
No. of Pins 10Pins
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 125°C
Product Range Single 16-Bit SAR ADCs
Automotive Qualification Standard AEC-Q100
MSL MSL 1 - Unlimited
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number MCP33131-10-E/MS
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Resolution (Bits) 16bit
Sampling Rate 1MSPS
Data Interface SPI
Supply Voltage Type Single
Supply Voltage Min 1.7V
Supply Voltage Max 1.9V
ADC / DAC Case Style MSOP
No. of Pins 10Pins
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number MCP33131-10-E/MS
Description
Supply Voltage Min 1.7V
Supply Voltage Max 1.9V
No. of Pins 10Pins
Part Number MCP33131-10-E/MS
Microchip MCP33131-10-E/MS Analogue to Digital Converter 16 bit 1 Msps Single Ended SPI 1.7 V | Tanotis