
Microchip HV7801K1-G Current Monitor 8V to 450V SOT-23-5
Product details
| IC Function | Current Monitor |
| Supply Voltage Min | 8V |
| Supply Voltage Max | 450V |
| IC Package Type | SOT-23 |
| No. of Pins | 5Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | HV7801K1-G |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.33
-70%$1.33
$0.40Microchip HV7801K1-G Current Monitor 8V to 450V SOT-23-5
Product details
| IC Function | Current Monitor |
| Supply Voltage Min | 8V |
| Supply Voltage Max | 450V |
| IC Package Type | SOT-23 |
| No. of Pins | 5Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | HV7801K1-G |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| IC Function | Current Monitor |
| Supply Voltage Min | 8V |
| Supply Voltage Max | 450V |
| IC Package Type | SOT-23 |
| No. of Pins | 5Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | HV7801K1-G |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












