MICROCHIP ATMEGA324P-20AU 8 Bit MCU, AVR ATmega Family ATmega324 Series Microcontrollers, AVR, 20 MHz, 32 KB, 44 Pins, TQFP
- Advanced RISC architecture - On-chip 2-cycle multiplier
- High endurance, non-volatile memory segments
- JTAG (IEEE 1149.1 compliant) interface
- Peripheral features - Real time counter with separate oscillator
- Power-on reset (POR) and programmable brown-out detection
- Internal calibrated RC oscillator
- External and internal interrupt sources
- Six sleep modes - Idle, ADC noise reduction, power-save, power-down, standby and extended standby
Applications
Industrial, Computers & Computer Peripherals
Warnings
Product details
| Product Range: AVR ATmega Family ATmega324 Series Microcontrollers |
| Device Core: AVR |
| Operating Frequency Max: 20MHz |
| Program Memory Size: 32KB |
| No. of Pins: 44Pins |
| IC Case / Package: TQFP |
| No. of I/O's: 32I/O's |
| Interfaces: I2C, SPI, UART |
| RAM Memory Size: 2KB |
| ADC Channels: 8Channels |
| ADC Resolution: 10Bit |
| Supply Voltage Min: 2.7V |
| Supply Voltage Max: 5.5V |
| Operating Temperature Min: -40°C |
| Operating Temperature Max: 85°C |
| IC Mounting: Surface Mount |
| MCU Family: AVR ATmega |
| MCU Series: ATmega324 |
| Qualification: - |
| MSL: MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATMEGA324P-20AU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Applications
Warnings
Product details
| Device Core: AVR |
| Program Memory Size: 32KB |
| No. of Pins: 44Pins |
| IC Case / Package: TQFP |
| No. of I/O's: 32I/O's |
| Interfaces: I2C, SPI, UART |
| RAM Memory Size: 2KB |
| ADC Channels: 8Channels |
| ADC Resolution: 10Bit |
| Supply Voltage Min: 2.7V |
| Supply Voltage Max: 5.5V |
| IC Mounting: Surface Mount |
| MCU Family: AVR ATmega |
| MCU Series: ATmega324 |
| Qualification: - |
| MSL: MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Quantity | Each |
Description
| No. of Pins: 44Pins |
| Supply Voltage Min: 2.7V |
| Supply Voltage Max: 5.5V |