
MICROCHIP 24LC65/P EEPROM, Smart Serial™, I2C, 64 Kbit, 8K x 8bit, 400 kHz, DIP, 8 Pins
MICROCHIP 24LC65/P EEPROM, Smart Serial™, I2C, 64 Kbit, 8K x 8bit, 400 kHz, DIP, 8 Pins
- Industry standard 2-wire bus protocol I²C� compatible
- 2ms Typical write cycle time, byte or page
- 64-byte input cache for fast write loads
- Schmitt trigger, filtered inputs for noise suppression
- Output slope control to eliminate ground bounce
- Self-timed erase and write cycles
- Power-on/off data protection circuitry
- Electrostatic discharge protection >4000V
- Data retention >200 years
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial, Communications & Networking, Consumer Electronics, Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Clock Frequency | 400kHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 64Kbit |
| Product Range | 64Kbit Serial I2C EEPROMs |
| Memory Case Style | DIP |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| IC Interface Type | I2C |
| EEPROM Memory Configuration | 8K x 8bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 6V |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24LC65/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP 24LC65/P EEPROM, Smart Serial™, I2C, 64 Kbit, 8K x 8bit, 400 kHz, DIP, 8 Pins
- Industry standard 2-wire bus protocol I²C� compatible
- 2ms Typical write cycle time, byte or page
- 64-byte input cache for fast write loads
- Schmitt trigger, filtered inputs for noise suppression
- Output slope control to eliminate ground bounce
- Self-timed erase and write cycles
- Power-on/off data protection circuitry
- Electrostatic discharge protection >4000V
- Data retention >200 years
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial, Communications & Networking, Consumer Electronics, Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Clock Frequency | 400kHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 64Kbit |
| Product Range | 64Kbit Serial I2C EEPROMs |
| Memory Case Style | DIP |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| IC Interface Type | I2C |
| EEPROM Memory Configuration | 8K x 8bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 6V |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24LC65/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Industry standard 2-wire bus protocol I²C� compatible
- 2ms Typical write cycle time, byte or page
- 64-byte input cache for fast write loads
- Schmitt trigger, filtered inputs for noise suppression
- Output slope control to eliminate ground bounce
- Self-timed erase and write cycles
- Power-on/off data protection circuitry
- Electrostatic discharge protection >4000V
- Data retention >200 years
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial, Communications & Networking, Consumer Electronics, Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Clock Frequency | 400kHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 64Kbit |
| Product Range | 64Kbit Serial I2C EEPROMs |
| Memory Case Style | DIP |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| IC Interface Type | I2C |
| EEPROM Memory Configuration | 8K x 8bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 6V |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24LC65/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





