
Microchip 24LC512T-I/SM Eeprom Serial I2C (2-Wire) 512 Kbit 64K x 8bit 400 kHz Soij 8 Pins
Product details
| Memory Interface Type | Serial I2C (2-Wire) |
| Memory Size | 512Kbit |
| EEPROM Memory Configuration | 64K x 8bit |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Memory Case Style | SOIJ |
| No. of Pins | 8Pins |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | 512Kbit I2C Serial EEPROM |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24LC512T-I/SM |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Microchip 24LC512T-I/SM Eeprom Serial I2C (2-Wire) 512 Kbit 64K x 8bit 400 kHz Soij 8 Pins
Product details
| Memory Interface Type | Serial I2C (2-Wire) |
| Memory Size | 512Kbit |
| EEPROM Memory Configuration | 64K x 8bit |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Memory Case Style | SOIJ |
| No. of Pins | 8Pins |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | 512Kbit I2C Serial EEPROM |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24LC512T-I/SM |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Memory Interface Type | Serial I2C (2-Wire) |
| Memory Size | 512Kbit |
| EEPROM Memory Configuration | 64K x 8bit |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Memory Case Style | SOIJ |
| No. of Pins | 8Pins |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | 512Kbit I2C Serial EEPROM |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24LC512T-I/SM |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





