METCAL CVC-8CH0010P Soldering Tip, CVC-8 Series, 30° Chisel, 1 mm, Reduced Length
HomeStore
  • 1,0 mm Tip / Nozzle Width
  • 6,0 mm Tip / Nozzle Length
  • Style - Chisel, Cone 30Ë�
  • 440 °C Soldering Idle Temperature
  • 800 = Ceramic, for high thermal demand applications
  • Angle is 30°
  • Idle Temperature 440 °C
Applications
Industrial
Product details
Tip / Nozzle Width: 1mm
Tip / Nozzle Style: 30° Chisel
Product Range: CV/MX System
Other details
Brand METCAL
Part Number CVC-8CH0010P
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 1,0 mm Tip / Nozzle Width
  • 6,0 mm Tip / Nozzle Length
  • Style - Chisel, Cone 30Ë�
  • Angle is 30°
  • Idle Temperature 440 °C
Applications
Industrial
Product details
Tip / Nozzle Width: 1mm
Tip / Nozzle Style: 30° Chisel
Product Range: CV/MX System
Other details
Brand METCAL
Part Number CVC-8CH0010P
Description
  • 1,0 mm Tip / Nozzle Width
  • 6,0 mm Tip / Nozzle Length
  • Idle Temperature 440 °C
Tip / Nozzle Width: 1mm
Part Number CVC-8CH0010P
METCAL CVC-8CH0010P Soldering Tip, CVC-8 Series, 30° Chisel, 1 mm, Reduced Length | Tanotis