METCAL CVC-8CH0025S Soldering Tip, CVC-8 Series, 30° Chisel, 2.5 mm, Standard
Product Overview
- 2,5 mm Tip / Nozzle Width
- 9,9 mm Tip / Nozzle Length
- Style - Chisel, Cone 30?
- 440 °C Soldering Idle Temperature
- 800 = Ceramic, for high thermal demand applications
- Idle Temperature 440 °C
Applications
Industrial
Product details
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | CVC-8CH0025S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$24.47METCAL CVC-8CH0025S Soldering Tip, CVC-8 Series, 30° Chisel, 2.5 mm, Standard
Product Overview
- 2,5 mm Tip / Nozzle Width
- 9,9 mm Tip / Nozzle Length
- Style - Chisel, Cone 30?
- Idle Temperature 440 °C
Applications
Industrial
Product details
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | CVC-8CH0025S |
| Quantity | Each |
Description
- 2,5 mm Tip / Nozzle Width
- 9,9 mm Tip / Nozzle Length
- Idle Temperature 440 °C