Metcal CVC-7CH0025P Soldering Tip CVC-7 Series 30° Chisel 2.5 mm Reduced Length
HomeStore
  • 2,5 mm Tip / Nozzle Width
  • 6,0 mm Tip / Nozzle Length
  • Style - Chisel, Cone 30?
  • 390 °C Soldering Idle Temperature
  • 700 = FR4/Fiber Glass, for most standard applications
  • Angle is 30°
  • Idle Temperature 390 °C
Applications
Industrial
Other details
Brand METCAL
Part Number CVC-7CH0025P
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 2,5 mm Tip / Nozzle Width
  • 6,0 mm Tip / Nozzle Length
  • Style - Chisel, Cone 30?
  • Angle is 30°
  • Idle Temperature 390 °C
Applications
Industrial
Other details
Brand METCAL
Part Number CVC-7CH0025P
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 2,5 mm Tip / Nozzle Width
  • 6,0 mm Tip / Nozzle Length
  • Idle Temperature 390 °C
Part Number CVC-7CH0025P
Metcal CVC-7CH0025P Soldering Tip CVC-7 Series 30° Chisel 2.5 mm Reduced Length | Tanotis