Metcal HCV-7CH0025S Soldering Iron Tip Chisel 40° 2.5 mm Width HCV Series
HomeStore
  • 2,5 mm Tip / Nozzle Width
  • 8 mm Tip / Nozzle Length
  • Style - Chisel
  • 390 °C Soldering Idle Temperature
  • 700 = FR4/Fiber Glass, for most standard applications
Product details
Tip / Nozzle Width 2.5mm
Tip / Nozzle Style 40° Chisel
For Use With Metcal MX-H6-HTD & CV-H6-HTD Hand Pieces
Product Range CV/MX System Series
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand METCAL
Part Number HCV-7CH0025S
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 2,5 mm Tip / Nozzle Width
  • 8 mm Tip / Nozzle Length
  • Style - Chisel
Product details
Tip / Nozzle Width 2.5mm
Tip / Nozzle Style 40° Chisel
Other details
Brand METCAL
Part Number HCV-7CH0025S
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 2,5 mm Tip / Nozzle Width
  • 8 mm Tip / Nozzle Length
Tip / Nozzle Width 2.5mm
Part Number HCV-7CH0025S
Metcal HCV-7CH0025S Soldering Iron Tip Chisel 40° 2.5 mm Width HCV Series | Tanotis