Mean Well UHP-200-24 AC/DC Enclosed Power Supply (PSU) ITE & Household 1 Outputs 201 W 24 VDC 8.4 A
HomeStore
UHP-200-24 is UHP-200 series 200W single-output slim type power supply with 26mm of low profile design. ln addition to the high efficiency, UHP-200 has the complete protection functions and 5G anti-vibration capability. lt is complied with the international safety regulations such as TUV EN62368-1, EN60335-1, UL 62368-1 and GB4943. It has high performance power supply solution for various industrial applications. It includes short circuit, overload, overvoltage, overtemperature. Application includes industrial automation machinery, industrial control system, mechanical and electrical equipment, electronic instruments, equipment or apparatus, household appliances, LED display application, power source equipment for PoE(55V model). Approved by EAC TP TC 004, BSMI CNS14336-1, design refer to EN61558-1,-2-16.
  • Output DC voltage is 24V, output rated current is 8.4A, output rated power is 201.6W
  • Typical efficiency is 94%
  • Input voltage range from 90 to 264VAC, 127 to 370VDC
  • Slim and Low profile (26mm), fanless design, 200W convection
  • Withstand 300VAC surge input for 5sec, built-in active PFC function
  • DC OK active signal and redundant function(option), operating altitude up to 5000 meter
  • LED indicator for power on
  • 3 years warranty
  • Working temperature range from -30 to +70°C
  • Dimension is (L x W x H) 194 x 55 x 26mm
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number UHP-200-24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Typical efficiency is 94%
  • LED indicator for power on
  • 3 years warranty
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number UHP-200-24
Description
  • Typical efficiency is 94%
Part Number UHP-200-24
Mean Well UHP-200-24 AC/DC Enclosed Power Supply (PSU) ITE & Household 1 Outputs 201 W 24 VDC 8.4 A | Tanotis