MEAN WELL GD2-121503 Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE & Industrial, SIP, 2 W, 2 Output, 15 V
HomeStore
Product Overview
GD2-121503 is a GD2 series 2W isolated and unregulated module type DC- DC converter. Suitable for server telecom/datacom system, wireless network, industrial control facility, industrial robotics, motor drives, solar inverters and induction heating applications.
  • Input voltage range from 10.8 to 13.2V DC
  • 15V DC output positive voltage
  • 3V DC output negative voltage
  • SIP package with international standard pinout
  • Performance optimized of IGBT/SIC
  • Bipolar asymmetric unregulated output
  • Low coupling isolated capacitance (Cio), low cost and 3 years warranty
  • Protections: short circuit(continuous)
  • 6.2kV DC or 4.3KV AC high I/O isolation
  • Operating temperature range from -40 to 90°C
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Input Ratio
No. of Outputs
2 Output
Output Current - Output 1
110mA
Output Current - Output 2
-100mA
Isolation Voltage
6.2kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
12.5mm
Input Voltage DC Min
10.8V
Product Range
GD2 Series
DC / DC Converter Type
SIP
Output Power Max
2W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
-3V
Output Regulation
Unregulated
Input Voltage DC Nom
12V
Width
9.8mm
Depth
19.5mm
Input Voltage DC Max
13.2V
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number GD2-121503
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Input Ratio
No. of Outputs
2 Output
Output Current - Output 1
110mA
Output Current - Output 2
-100mA
Isolation Voltage
6.2kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
12.5mm
Input Voltage DC Min
10.8V
Product Range
GD2 Series
DC / DC Converter Type
SIP
Output Power Max
2W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
-3V
Output Regulation
Unregulated
Input Voltage DC Nom
12V
Width
9.8mm
Depth
19.5mm
Input Voltage DC Max
13.2V
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number GD2-121503
Description
110mA
6.2kV
12.5mm
10.8V
2W
15V
12V
9.8mm
19.5mm
13.2V
Part Number GD2-121503
MEAN WELL GD2-121503 Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE & Industrial, SIP, 2 W, 2 Output, 15 V | Tanotis