
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX6956AAX+ LED DISPLAY DRIVER, I2C, SSOP-36
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Output Current | - |
| No. of Outputs | - |
| Driver Case Style | SSOP |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| No. of Pins | 36Pins |
| Output Voltage | - |
| Input Voltage Min | 2.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Device Topology | - |
| Switching Frequency | - |
| Packaging | Each |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX6956AAX+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $22.55
-70%$22.55
$6.76MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX6956AAX+ LED DISPLAY DRIVER, I2C, SSOP-36
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Output Current | - |
| No. of Outputs | - |
| Driver Case Style | SSOP |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| No. of Pins | 36Pins |
| Output Voltage | - |
| Input Voltage Min | 2.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Device Topology | - |
| Switching Frequency | - |
| Packaging | Each |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX6956AAX+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Output Current | - |
| No. of Outputs | - |
| Driver Case Style | SSOP |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| No. of Pins | 36Pins |
| Output Voltage | - |
| Input Voltage Min | 2.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Device Topology | - |
| Switching Frequency | - |
| Packaging | Each |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX6956AAX+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









