
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5541ESA+ Digital to Analogue Converter, Low Cost, 16 bit, Serial, 4.75V to 5.25V, NSOIC, 8 Pins
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5541ESA+ Digital to Analogue Converter, Low Cost, 16 bit, Serial, 4.75V to 5.25V, NSOIC, 8 Pins
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 16bit |
| Supply Voltage Range | 4.75V to 5.25V |
| ADC / DAC Case Style | NSOIC |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Sampling Rate | - |
| Data Interface | SPI |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Input Channel Type | Serial |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5541ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5541ESA+ Digital to Analogue Converter, Low Cost, 16 bit, Serial, 4.75V to 5.25V, NSOIC, 8 Pins
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 16bit |
| Supply Voltage Range | 4.75V to 5.25V |
| ADC / DAC Case Style | NSOIC |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Sampling Rate | - |
| Data Interface | SPI |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Input Channel Type | Serial |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5541ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 16bit |
| Supply Voltage Range | 4.75V to 5.25V |
| ADC / DAC Case Style | NSOIC |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Sampling Rate | - |
| Data Interface | SPI |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Input Channel Type | Serial |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5541ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







