LITTELFUSE V251DA40 METAL OXIDE VARISTOR, 330V, 650V, 40MM DISC
Product details
| Varistor Type | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Peak Energy (10/1000uS) | - |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 40kA |
| Voltage Rating V AC | 250V |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Product Range | DA Series |
| Varistor Case Style | Disc 40mm |
| Clamping Voltage Vc Max | 650V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Voltage Rating V DC | 330V |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | V251DA40 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$19.32LITTELFUSE V251DA40 METAL OXIDE VARISTOR, 330V, 650V, 40MM DISC
Product details
| Voltage Rating V AC | 250V |
| Product Range | DA Series |
| Voltage Rating V DC | 330V |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | V251DA40 |
| Quantity | Each |
| Voltage Rating V AC | 250V |
| Voltage Rating V DC | 330V |