Littelfuse TMOV20RP510E TVS Varistor 510 V 670 Tmov Series 1.355 kV Disc 20mm Metal Oxide (MOV)
HomeStore
This is a TVS Varistor, 510 V, 670 V, TMOV Series, 1.355 kV, Disc 20mm, Metal Oxide Varistor (MOV) product from LITTELFUSE with the model number TMOV20RP510E
Product details
Voltage Rating VAC 510V
Voltage Rating V DC 670V
Product Range TMOV Series
Clamping Voltage Vc Max 1.355kV
Varistor Case Style Disc 20mm
Varistor Type Metal Oxide Varistor (MOV)
Peak Surge Current @ 8/20µs 10kA
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 85°C
Peak Energy (10/1000uS) -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number TMOV20RP510E
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Voltage Rating VAC 510V
Voltage Rating V DC 670V
Product Range TMOV Series
Varistor Case Style Disc 20mm
Operating Temperature Max 85°C
Peak Energy (10/1000uS) -
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number TMOV20RP510E
Description
Voltage Rating VAC 510V
Voltage Rating V DC 670V
Varistor Case Style Disc 20mm
Operating Temperature Max 85°C
Part Number TMOV20RP510E
Littelfuse TMOV20RP510E TVS Varistor 510 V 670 Tmov Series 1.355 kV Disc 20mm Metal Oxide (MOV) | Tanotis