LITTELFUSE 0451.125MRL FUSE, QUICK BLOW, SMD, 125MA
HomeStore
The 0451.125MRL is a 0.125A/125VAC very Fast Acting Fuse with ceramic body, gold-plated caps and tin-lead alloy termination. This 451-series square surface mount halogen-free fuse features small size and low temperature de-rating. Suitable for the secondary side circuit over-current protection applications and is designed for PCB using surface mount technology.
  • 1.7R Nominal cold resistance
  • -55 to 125°C Operating temperature range
Applications
Product details
Breaking Capacity Current DC 300A
Fuse Case Style SMD
Voltage Rating V DC 32VDC
Breaking Capacity Current AC 50A
Blow Characteristic Very Fast Acting
Product Range NANO2 Series
Fuse Current 125mA
Voltage Rating V AC 125VAC
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 0451.125MRL
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 1.7R Nominal cold resistance
Applications
Product details
Fuse Case Style SMD
Voltage Rating V DC 32VDC
Product Range NANO2 Series
Fuse Current 125mA
Voltage Rating V AC 125VAC
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 0451.125MRL
Description
Voltage Rating V DC 32VDC
Fuse Current 125mA
Voltage Rating V AC 125VAC
Part Number 0451.125MRL
LITTELFUSE 0451.125MRL FUSE, QUICK BLOW, SMD, 125MA | Tanotis