LITTELFUSE 0216.250MXP Fuse, Cartridge, Fast Acting, 250 mA, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", 216 Series
HomeStore
This is a Fuse, Cartridge, Fast Acting, 250 mA, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", 216 Series product from LITTELFUSE with the model number 0216.250MXP
Product details
Blow Characteristic Fast Acting
Fuse Current 250mA
Voltage Rating VAC 250V
Fuse Size Metric 5mm x 20mm
Fuse Size Imperial 0.2" x 0.79"
Product Range 216 Series
Breaking Capacity Current AC 1.5kA
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 0216.250MXP
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Fuse Current 250mA
Voltage Rating VAC 250V
Fuse Size Metric 5mm x 20mm
Product Range 216 Series
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 0216.250MXP
Description
Fuse Current 250mA
Voltage Rating VAC 250V
Fuse Size Metric 5mm x 20mm
Part Number 0216.250MXP
LITTELFUSE 0216.250MXP Fuse, Cartridge, Fast Acting, 250 mA, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", 216 Series | Tanotis