JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS) FVDDF1.25-250A (LF) Quick Disconnect Terminal, FVDDF Series, 22 AWG, 16 AWG, 1.65 mm², Female Quick Disconnect, Red
The FVDDF1.25-250A (LF) is a 7.4 x 0.8mm red female Quick-disconnect Terminal, vinyl-insulated with copper sleeve, solderless terminal. Applicable for 22 to 16AWG wire gauge.
  • UL listed
Applications
Industrial
Product details
Tab Size - Imperial 0.25" x 0.032"
Insulator Material Vinyl
Wire Size AWG Max 16AWG
Tab Size - Metric 6.35mm x 0.81mm
Product Range FVDDF Series
Wire Size AWG Min 22AWG
Terminal Type Female Quick Disconnect
Terminal Material Copper
Insulator Colour Red
Conductor Area CSA 1.65mm²
Other details
Brand JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS)
Part Number FVDDF1.25-250A (LF)
Quantity Pack of 100
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • UL listed
Applications
Industrial
Product details
Insulator Material Vinyl
Wire Size AWG Max 16AWG
Product Range FVDDF Series
Wire Size AWG Min 22AWG
Terminal Material Copper
Insulator Colour Red
Conductor Area CSA 1.65mm²
Other details
Quantity Pack of 100
Description
Conductor Area CSA 1.65mm²
JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS) FVDDF1.25-250A (LF) Quick Disconnect Terminal, FVDDF Series, 22 AWG, 16 AWG, 1.65 mm², Female Quick Disconnect, Red | Tanotis