JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS) FVDDF1.25-187A-8 (LF) Quick Disconnect Terminal, FVDDF Series, 22 AWG, 16 AWG, 1.65 mm², Female Quick Disconnect, Red
- UL listed
Applications
Industrial
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.187" x 0.032" |
| Insulator Material | Vinyl |
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Tab Size - Metric | 4.75mm x 0.81mm |
| Product Range | FVDDF Series |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Terminal Material | Copper |
| Insulator Colour | Red |
| Conductor Area CSA | 1.65mm² |
Other details
| Brand | JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS) |
| Part Number | FVDDF1.25-187A-8 (LF) |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
- UL listed
Applications
Industrial
Product details
| Insulator Material | Vinyl |
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Terminal Material | Copper |
| Insulator Colour | Red |
Other details
| Quantity | Pack of 100 |
Description