Infineon IKW50N65H5FKSA1 IKW50N65H5FKSA1 Igbt 50 A 1.65 V 305 W 650 TO-247 3 Pins
HomeStore
  • Factor 2.5 lower Qg
  • Factor 2 reduction in switching losses
  • Low COES/EOSS
  • Mild positive temperature coefficient VCE (sat)
  • Temperature stability of Vf
  • Higher power density design
  • 200mV Reduction in VCE (sat)
  • 50V Increase in the bus voltage possible without compromising reliability
  • Green product
  • Halogen-free
Applications
Alternative Energy, Power Management
Other details
Brand INFINEON
Part Number IKW50N65H5FKSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Factor 2.5 lower Qg
  • Low COES/EOSS
  • Temperature stability of Vf
  • Higher power density design
  • 200mV Reduction in VCE (sat)
  • Green product
  • Halogen-free
Applications
Other details
Brand INFINEON
Part Number IKW50N65H5FKSA1
Description
  • 200mV Reduction in VCE (sat)
Part Number IKW50N65H5FKSA1
Infineon IKW50N65H5FKSA1 IKW50N65H5FKSA1 Igbt 50 A 1.65 V 305 W 650 TO-247 3 Pins | Tanotis